Święto Trzech Króli we Francji

II LO

Tradycją na lekcjach języka francuskiego w naszej szkole jest obchodzenie świąt wg zwyczajów francuskich. W tym roku, wreszcie po 2 latach przerwy spowodowanych przymusowym lockdown’em, obchodziliśmy Święto Trzech Króli. We Francji święto to obchodzi się bardziej zabawowo, przez cały styczeń. Głównym punktem spotkań towarzyskich, rodzinnych, jest zjedzenie.
Królewskiego Ciasta zw. Galette des Rois i wybór Króla. Zgodnie z tradycją, w cieście znajduje się la fève – kiedyś to był to bób, fasola, dziś jest to migdał lub mała, porcelanowa figurka. Ciasto kroi się na tyle kawałków, ile jest osób przy stole. Kroi je osoba najstarsza w towarzystwie, ale nie ta, która to ciasto piekła. Najmłodsza z nich, wchodzi pod stół i dotyka kolana osoby, która ma dostać dany kawałek ciasta. Wszyscy w jednym momencie zaczynamy jeść i ten, kto otrzyma w swoim kawałku la fève, zostaje obwieszczony Królem – Vive le Rois!, lub Królową – Vive la Reine! Oczywiście na głowę zakłada koronę – la couronne. Naszym, już szkolnym zwyczajem jest noszenie jej do końca dnia w szkole.
Już czekamy na inne, ciekawe lekcje – Walentynki, Poisson d’Avril – nasze Prima Aprilis, degustacje serów francuskich. Można inaczej? Można!

Przydatne adresy: