Biomedyczna współpracuje z UZ

Nauka przez praktykę

W roku szkolnym 2022/2023 pierwsza klasa biomedyczna , objęta patronatem Uniwersytetu Zielonogórskiego, uczestniczyła w zajęciach  zorganizowanych przez pracowników wydziału Instytutu Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej UZ. Uczniowie naszego liceum podczas trzech cykli spotkań, biorąc udział w wykładach i laboratoriach, zajęli miejsca studentów, odkryli tajniki Skaningowego Mikroskopu Elektronowego z Emisją Polową  JOEL 7600F, przetestowali wytrzymałość laboratoriów chemicznych rodzimego uniwersytetu oraz odkryli karty historii i możliwości Elektromechanicznej maszyny wytrzymałościowej Zwick/Roell.

Dzięki niesamowitym spotkaniom z wykładowcami doskonale znamy możliwości Mikroskopu Elektronowego. Wiemy jak przygotować preparaty, które możemy dzięki niemu zbadać. Tajemnicy nie stanowi już dla nas Modularny system napylania próżniowego z pompą turbomolekularną. Podczas zajęć bardzo dobrze go przetestowaliśmy ;). Zdajemy sobie sprawę, że żadne pęknięcie kości nie jest takie same. Mierząc wytrzymałość kości wieprzowej, usłyszeliśmy jej pierwsze pęknięcie, odnotowaliśmy czas i siłę potrzebną do jej przełamania.

I choć dla wielu z nas bardziej interesujące od wykładów okazały się zajęcia praktyczne, to nie możemy zaprzeczyć, iż naukowcy zainspirowali nas do dalszej pracy mającej na celu odkrycie kolejnych zagadnień z zakresu biomedycyny.

Przygotowała: Alicja Słomska 1Pe