Karneval auf Deutsch

Włącz się do zabawy i świętuj z nami!

Niemcy na pewno nie kojarzą się nam z karnawałem. A to błąd! Dlatego chcemy przybliżyć jedno z najhuczniej obchodzonych świąt w kraju nad Renem.
Zapraszamy do wspólnej zabawy podczas przerw 9 lutego! Na korytarzach będzie można dowiedzieć się o zwyczajach karnawałowych w Niemczech, zjeść coś słodkiego oraz zaprezentować swój karnawałowy strój. Wszyscy, którzy przyjdą w strojach karnawałowych i włączą się do zabawy, na pewno ominie odpytywanie😊 Chętni mogą się sfotografować w przebraniu – z plakatem o karnawale w tle i przesłać zdjęcie na konkurs- na NAJCIEKAWSZY STRÓJ KARNAWAŁOWY II LO – przewidziane są nagrody!

Uczniom uczącym się j. niemieckiego proponujemy wykonanie plakatu lub prezentacji multimedialnej. W swoich pracach należy uwzględnić następujące informacje:
 – Co robi się podczas karnawału? – Was machen die Leute im Karneval?

– Gdzie są w Niemczech największe pochody karnawałowe? – Wo gibt es in Deutschland die größten Karnevalszüge?

– Co to są babskie ostatki – Weiberfastnacht ?

– Jakie są najpopularniejsze kostiumy – Kostüme ?

– Kiedy zaczyna się karnawał na ulicach? – Wann beginnt der Straßenkarneval?

– Jak nazywają się najważniejsze dni w tygodniu karnawału? – Wie heißen die wichtigsten Tage in der Fastnachtswoche?

– Z czego znany jest różany poniedziałek – Wofür ist der Rosenmontag bekannt?

Językiem projektu jest polski. Natomiast w języku niemieckim należy podać tzw. słowa klucze, np. różany poniedziałek (der Rosenmontag), poszczególne nagłówki/pytania, czy tytułowy „Karnawał po niemiecku”, czyli „Karneval auf Deutsch”.
Termin oddania plakatów mija 5 lutego 2024 ( sala 214). Zachęcamy do wzięcia udziału!
Nauczycielki j. niemieckiego