HUMANISTYCZNE WARSZTATY EDUKACYJNE- Toskania i Rzym🚌

.HUMANISTYCZNE WARSZTATY EDUKACYJNE- Toskania i Rzym

Wśród wielu inicjatyw edukacyjnych II L O w Zielonej Górze humanistyczne warsztaty edukacyjne są cykliczną aktywnością adresowaną do uczniów naszej szkoły, którzy pragną w ciekawy, pozbawiony rutyny sposób pogłębić wiedzę na temat sztuki, literatury i historii.
Tym razem klasy: II PA z panem Marcelim Szumilasem, II PF z paniÄ… MagdalenÄ… Galus oraz pod opiekÄ… paÅ„: Beaty KoÅ‚odziejskiej,Marii Chojak i Karoliny Szumilas w dniach 08.10.- 13.10.2024 roku wyjechaÅ‚y do Italii. LicealiÅ›ci mieli możliwość wÄ™drować przez jeden z najpiÄ™kniejszych regionów WÅ‚och – ToskaniÄ™ , a także poznać niezwykÅ‚Ä… stolicÄ™ paÅ„stwa – Rzym, gdzie Å›wiat starożytny, renesans, barok pozostaje w uÅ›cisku z tÄ™tniÄ…cÄ… życiem i widowiskowÄ… rzeczywistoÅ›ciÄ… XXI wieku.
Program warsztatów został zaplanowany tak, by uczniowie mogli poszerzyć swą wiedzę na temat cywilizacji etruskiej. Chianchiano Terme, Montepulciano, Siena, Florencja to miasta współczesnej Toskanii , które zostały założone przez Etrusków, a pozostałości kultury tego tajemniczego ludu składają się na fascynującą opowieść o Tyrrenach, którym tak wiele zawdzięczamy. Wędrówkę ulicami Wiecznego Miasta świetnie dokumentują fotografie. Trasa wiodła od Koloseum (i zwiedzanie wewnątrz) przez fora cesarskie, plac na Kapitolu zaprojektowany przez Michała Anioła, Plac Wenecki, Panteon, Piazza Navona, Most Anioła aż do Bazyliki św. Piotra w Watykanie.
Pobyt w Italii zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ caÅ‚odniowÄ… wizytÄ… we Florencji – stolicy renesansu, mieÅ›cie Dantego, Petrarki, Donatella, MichaÅ‚a AnioÅ‚a, Brunelleschiego,Celliniego,Vasariego…
Była to uczta intelektualna i kulturowa!
Licealiści mogli liczyć na chwilę wytchnienia pod lazurowym niebem Italii – ale dopiero wówczas, gdy wykonali zadania z kart pracy.
Kolejny raz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego pokazali, że są młodymi ludźmi z klasą! Wzorowe i kulturalne zachowanie nie wykluczało dobrego humoru, śpiewu i żartów! Brawo!
Are you ready ???????? WOW !!!
Rodzicom dziękujemy za zaufanie, punktualność i świetne przygotowanie młodzieży do wyjazdu.
Wychowawcy:
M. Galus, M. Szumilas, K. Szumilas, M. Chojak
Program i przygotowanie wyjazdu :
Beata Kołodziejska