II Ogólnokształcące Liceum Ekologiczne z Oddziałami Integracyjnymi w Zielonej Górze

Z wizytą w Pradze

Klasy pierwsze w stolicy Czech

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, gdyż właśnie wówczas można poczuć magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Europejskie miasta co roku prześcigają się w pomysłach na formę jarmarków bożonarodzeniowych. Zachętę do odwiedzenia stolicy Czech  stanowił fakt, iż czytelnicy amerykańskiego „USA Today”  wskazali praski jarmark, jako najpiękniejszy na świecie.

Dnia 8 grudnia br. uczniowie klas 1PD i 1PE odwiedzili  jedną z najciekawszych stolic europejskich – Pragę. Uczestnicy wycieczki wspięli się na  Wzgórze Klasztorne na Strachowie, skąd rozpościera się wyjątkowa panorama miasta, podziwiali Most Karola i Zamek Praski. Ten ostatni, zgodnie z informacją podaną w  Księdze Rekordów Guinnessa, jest  największym zamkiem na świecie pod względem zajmowanej powierzchni (70 tysięcy metrów kwadratowych). Obecnie pełni on funkcję rezydencji Prezydenta Republiki Czeskiej.

 Szczególne wrażenie na licealistach zrobił zegar astronomiczny zainstalowany na ścianach praskiego ratusza. Zalicza się go do  trzech najstarszych na świecie. Swego czasu sława zegara objęła całą Europę, wiele innych miast zapragnęło, by czeski zegarmistrz Hanus stworzył dla nich taki zegar, aby do tego nie dopuścić, radni miejscy go oślepili – przynajmniej tak głosi legenda.

W czeskiej stolicy jest co zwiedzać, gdyż zabytkowe centrum Pragi znajduje się  na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ostatnim punktem programu była wizyta na słynnym Praskim Jarmarku Bożonarodzeniowym. Turystów przyciąga nie tylko wyjątkowa atmosfera, ale także ekologiczne rozwiązania stosowane podczas wydarzenia: biodegradowalne talerzyki i kubki, natomiast sprzedawane produkty pochodzą wyłącznie od lokalnych producentów i rolników.

II Ogólnokształcące Liceum Ekologiczne z Oddziałami Integracyjnymi im. Unii Europejskiej w Zespole Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze

© Mariusz Szpakowicz